haberler güncel siyaset gündem spor sağlık magazin teknoloji haberleri

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Alfa Hali nedir

nameisfatih

Alfa Hali nedir Empty Alfa Hali nedir

Mesaj  nameisfatih C.tesi Kas. 27, 2010 4:15 am

1- Gözlerin yumulması için konsantre olmak

Rahat bir şekilde oturup yerleşin ve önünüzdeki noktaya bakışlarınızı yöneltin. Bu noktaya dikkatle bakın. Bu noktanın bütün ayrıntılarını gözden geçirerek bakın...
    Az sonra gözlerinizi kapayacaksınız. Ve kaparken bir anlık gevşeme hissedeceksiniz. Bu gevşeme üzerine konsantre olun ve onu uzatmaya çalışın.
    Şimdi gözlerinizi kapayın... Gevşeyin...
    Şimdi açın... Hissettiğiniz gevşeme hali alfa dalgasının başlangıcıydı. Şimdi bunu geliştireceğiz.
    Noktamıza yeniden sabit olarak bakın. Onu bütün ayrıntıları ile eleştiren bir gözle inceleyin...
    Şimdi kapayın gözlerinizi... Bütün vücudunuzun gevşediğini hissedin ve göz kapaklarınızın çevresindeki küçük kasları gevşeterek, bunu derinleştirin...
    Şimdi açın gözlerinizi... Çok dikkatli olun... Sanki bir an bakmazsanız o nokta kaçıp gidecekmiş gibi düşünün... Onu izleyin...
    Gözlerinizi yumun... Göz kapaklarınızın çevresindeki küçük kasları, dilinizdeki, çenenizdeki, yüzünüzdeki bütün kasları iyice gevşetin. Bu gevşeme durumunun bütün bedeninizi kaplamasına izin verin...
    Şimdi gözlerinizi açın.
    Bu gevşeme ve rahatlama durumunu sürdürmek için gözlerinizi tekrar kapatmak isteyeceksiniz. Tam tersine, dikkatli, özellikle çok dikkatli olun.
    Gözlerinizi o noktaya iyice sabitleyin. Zihninizin kayıp gitmesine izin vermeyin. Sadece bu nokta üzerine konsantre olun...
    Şimdi gözlerinizi yumun. Alfa dalgasını hissedin ve bunu uzatın... Gözlerinizin çevresindeki kasları iyice gevşetin... Bir yumuşama dalgası tüm bedeninizi kaplıyor...
    Gözlerinizi açın. Son bir kez baştan alacağız. Önünüzdeki noktaya tekrar iyice konsantre olun. Onu izleyin...
    Şimdi kapayın gözlerinizi. Gözlerinizi çevreleyen küçük kasları gevşetin. Bu gevşeme vücudunuzda ağır ağır dalgalanıyor...
    Şimdi çalışmamızın bitimine kadar gözlerinizi kapalı tutun. Eğer açmak ihtiyacını duyarsanız açabilirsiniz. Esnemek, aksırmak, iç çekmek, kaşınmak veya kıpırdamak istiyorsanız onları da yapabilirsiniz.

2- Solunum

Gözleriniz hala kapalı.
    Şimdi birkaç kez derin solunum yapın. Ağır ağır ve derince solunum yapın...
    Güzel... Şimdi sizi çevreleyen havanın bir sıvı olduğunu ve soluk alırken ciğerlerinize aktığını düşünün. Yavaşça nefes alın ve nefesinizi tutun...
    Gerilmeyi hissedin ve bu durumu koruyun... Şimdi soluğunuzu yavaşça bırakın...
    Soluğunuzu verdikçe her yerinizi kaplayan gevşeme durumunu hissedin... Ve yavaş bir şekilde bırakın.
    Her soluk verişte daha çok gevşediğinizi hissediyorsunuz... Bu alıştırmaya kendi temponuzla devam edin. Soluk aldıktan sonra bütün gerilmeleri hissedin. Sonra tüm bu gerilimleri tamamen yok ederek nefesinizi verin... Gevşemeyi, gerilimin yerini alan derin huzuru hissedin...
    Gitgide gevşiyorsunuz ve soluk alıp verdikçe bilinciniz kendi içinize, enerjinizin ve düşüncenizin fışkırdığı kaynağa dönüyor...
    Şimdi solunumunuzu kendi akışına bırakın...
    Kendinizi içinizden hissedin. Ağır ağır, düzenli bir şekilde nefes alıp veriyorsunuz... Bu düzenli soluk sizi beşikteymiş gibi ağır ağır sallıyor, sakinleştiriyor...
    İçiniz huzurla doluyor ve kendinizi çok rahatlamış hissediyorsunuz.

3- Güzel Bir Manzara

Bilincinizi içeriye kaydırmaya devam edin. Alfa ritminizin büyümesine yardım etmek için aklınıza gelen en hoş ve en rahatlatıcı olayı zihninizde canlandırın...
    Dilerseniz, ılık bir bahar gününde bir göl kıyısında ya da kırlık bir yerde olduğunuzu hayal edebilirsiniz...
    Bu olayın her duygusunu, her ayrıntısını zihninizde canlandırın... Renkleri görün, sesleri duyun, hisleri yakalayın... Bugüne kadar hiç tatmadığınız hoş bir huzur ve rahatlık içindesiniz...
    Gevşeyin... Gevşeyin... Gevşeyin...
    Şimdi enerji ve düşüncenizin kaynağı ile tam bir uyum içindesiniz. Uykunun kıyısındasınız... Gevşeyin...
    Gevşiyorum... Gevşiyorum... Diye düşünün...
    Her gevşiyorum diye düşündüğünüz zaman bedeniniz, zihniniz, benliğiniz gevşiyor. Ve gevşemek sizin için artık çok kolay...
    Şimdi vücudunuz derin gevşeme durumunda otomatik olarak bulunuyor...
    Gevşeyin... Gevşeyin... Gevşeyin...

4- Olumlu Telkinler

Şimdi şu ifadeleri kendi kendinize tekrar edin ve içinize işlemesine izin verin:...
    Bedenimi hissediyorum... Onu tamamen bırakıyorum... Gevşemeyi sağlayacak imgeleri ve olumlu düşünceleri kolaylıkla yaratıyorum...
    Her seferinde daha kolay ve daha derin biçimde gevşiyorum...
    Kendimi çok sakin ve rahat hissediyorum...
    Her gün, her yönden daha iyiye gidiyorum...
    Kendime güveniyorum... Başkalarına ve hayata güveniyorum...
    Belleğim güçleniyor ve zihnim her yönüyle çok iyi çalışıyor...

5- Kontrolün Tekrar Ele Alınması

Bu alfa durumunu yavaş yavaş terk etmeye hazırlanın.
    Bu gevşeme durumundan çıkarken başınız, boynunuz, enseniz tamamen gevşemiş olacak.
    Bütün vücudunuz çok iyi durumda olacak. Görme duyunuz çok net ve keskin olacak. Birazdan gözlerinizi açarken tüm vücudunuzun çok iyi durumda olduğunu ve özellikle başınızın, boynunuzun ve ensenizin tamamen gevşemiş olduğunu hissedeceksiniz.
    Şimdi ayak parmaklarınızı oynatın. Bacak kaslarınızı hareket ettirin.
    Çenenizi oynatın. Yavaşça yumruklarınızı sıkın. Derince nefes alın. Gerinin...
    Gözlerinizi açın. Tamamen uyandınız. Görüş netliğiniz artmış durumda. Kendinizi çok iyi hissediyorsunuz. Kendinizi çok diri hissediyorsunuz. Özbenliğinizle, insanlarla uyum halindesiniz. Enerji dolusunuz...

Forum Saati Ptsi Nis. 29, 2024 1:26 am